9 Şubat 2017

Biyofilik Tasarım

Yeşilin içinde çalışmak isteyen parmak kaldırsın!

Hangimiz havalar biraz ısınmaya başladığında iş yerimize veya okulumuza en yakın parka gidip örtülerimizi sermek ve saatlerce oturmak için planlar yapmıyoruz? Ya da ailecek gittiğimiz piknikleri bir düşünsenize, tüm gün doğanın içinde ve çok mutlu bir şekilde.

İnsan davranışlarıyla ve insanların özlem duydukları konularla da şekillenen mekan tasarım trendlerinden en yenisi biyofilik tasarımdan da işte tam da bu noktada konuşmak gerektiğini düşünüyoruz.

Kısaca bahsetmek gerekirse; insanın Doğa ile kurduğu bağı sıkı tutmaya çalışan, onun varlığını sürekli insana hissettiren bir yaklaşım. Bu tasarım yaklaşımının temel amacı kullanıcıların günlük hayatta da Doğa ile Kurduğu bağı korumasını sağlamak.

Ofis tasarımı konusunda denklemi değiştirecek gibi görünen bu yaklaşım aslında bir ihtiyaçtan ortaya çıkmış. Tüm gün kapalı alanlarda, gün ışığını sadece molalarda gören, yapay bir havalandırma ile günü geçiren çalışanlarını Doğa ile buluşturup, canlanmasını sağlayan büyük firmaların talepleri bu ihtiyacı doğurmuş.

Motivasyonu ve verimi arttıracağı düşünülen bu trend umarım kısa süre içinde her ofise az da olsa yayılır. Biz de ayaklarımız çime bassın istiyoruz, elektriği alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitede Ara
Blog Kategorileri
back_to_top_button